Problémy s návratem do sexuálního života po porodu trápí mnoho maminek.  Je to věc naprosto přirozená. V popředí je strach, zda je vše správně zhojené a nemůže dojít při styku k nějakému poškození.

Dále jsou zde rozbouřené hormony, suchost pochvy při kojení, únava a napětí.  Často se stává, že první sex po porodu je pro maminku velmi nepříjemný a to způsobí další blok, kdy dojde při dalším pokusu k ještě většímu stažení, a tak se pár dostává do nepříjemného začarovaného kruhu. 

Porodní poranění jsou po šestinedělí již většinou plně zhojená. Nicméně poševní vchod a pochva je stále velmi citlivá a jizvy po šití jsou stále bolestivé. Citlivost umocňuje nepříjemné tření při nedostatečném zvlhčení. Opět věc, za kterou se ženy často stydí a bojí se o ní otevřeně mluvit. Lubrikace pochvy je řízena hormonálně. Při kojení je však v popředí produkce jiných hormonů, a tak se zvlhčování pochvy a poševního vchodu zhoršuje.  Řešení je více než jednoduché – lubrikační gel.

Je potřeba si také uvědomit, že při porodu dochází k extrémnímu roztažení tkání porodních cest a nečekejme, že bude sex úplně stejný, jako byl dříve. Sex po dětech je jiný, ale rozhodně ne horší. Jen nemůžeme čekat, že to po šestinedělí bude hned takové, jako před těhotenstvím. Musíme mít trpělivost a stejně tak i náš partner.

Často od pacientek slýchám, že byl jejich první pokus o sex neúspěšný, protože je poševní vchod moc úzký a partner se ,,tam" nemohl vejít.  Málokdy se jedná o mechanický problém způsobený zúžením poševního vchodu poporodním šitím. To vám mimo jiné zkontroluje i váš gynekolog při kontrole po šestinedělí.  Problém tkví většinou v již zmíněné nedostatečné lubrikaci a také ve strachu z bolesti. Těmto maminkám doporučuji lubrikační gel a vibrátor. Ano i to vám může váš gynekolog doporučit. S vibrátorem si žena může v klidu a sama vyzkoušet, že je poševní vchod plně funkční a při tom mít vše naprosto pod kontrolou. Vibrace navíc stimulují poševní vchod a pochvu a to pomáhá dohojení jizev v hlubších vrstvách kůže a sliznice.   Pomoci také můžou masáže hráze, obdobně jako před porodem, a cílená tlaková masáž jizvy.

 více info zde

Mohlo by se zdát, že tyto problémy se týkají jen maminek po vaginálním porodu, ale opak je pravdou. Obdobné obtíže řeší i maminky po císařském řezu.  Tady je v popředí bolestivost jizvy a podbřišku a opět zhoršená lubrikace. Nicméně i v tomto případě je v popředí strach. Strach z bolesti, strach z toho, že to bude jiné, strach z toho, že to nepůjde…

Důležitá je komunikace mezi partnery, důvěra, něha, trpělivost a v neposlední řadě vytrvalost.

Sex je velmi důležitá součást partnerského vztahu. Ano, na sexu partnerský vztah a láska nestojí, ale je to jeho nedílnou součástí. 

Maminky nestyďte se o těchto problémech mluvit. Svěřte se partnerovi. Mluvte o svém strachu i bolesti. Vše se dá řešit. 

 Věřte, že ze začarovaného kruhu bolesti, strachu, marných snah, zklamání a výčitek se velmi těžko dostává ven. Mnoho žen by vám to mohlo potvrdit.

Já osobně jsem (ostuda – gynekolog) byla v těch pěti procentech, co to šestinedělí nedodržely. A musím říct, že jsem jizvu po epiziotomii velmi výrazně cítila, ale velmi rychle bolest ustoupila a bylo to takové, jaké to má být :-)