Když se podíváme na velikost hlavičky miminka, která musela pochvou projít, může nám být více než jasné, že po porodu nebude hned vše tak, jak bylo dříve.

Povolení a sestup poševních stěn a dělohy je stejně jako nechtěný únik moči naprosto běžným jevem, který znepříjemňuje čerstvým maminkám život. Mnoho maminek si po porodu nahmatá v poševním vchodu sestouplý děložní čípek a o tom, že kýchnutí se neobejde bez výměny kalhotek ani nemluvím… Nezoufejte ve většině případů se vše vrátí k normálu. Nicméně i struktury pánevního dna je nutné posilovat.

Důležitá je rehabilitace svalů pánevního dna. Pozor vyčkejte s cvičením do konce šestinedělí.  Většina maminek se po těžkém porodu zděsí stavu svých rodidel a začne zuřivě cvičit. A to je chyba. Pánevní dno jsou mimo jiné  svalové struktury. Největší paseku nadělá poškození hlavní svalové struktury – musculus levator ani. A logicky, když si natrhnete sval ve stehně, začnete hned druhý den dělat dřepy? Nejprve je potřeba nechat svalové struktury zhojit a teprve poté začít posilovat.

Mylná je také představa, že když se porod obešel bez zjevného poranění a nebylo nutné žádné šití, tak je neporaněné i pánevní dno. Svalové struktury jsou tkáně uložené v hloubce a jejich poškození není zevně nijak patrné.

Správným cvičením se dá vyřešit mnoho problémů. Je však potřeba dodržet správnou techniku. V opačném případě může cvičení kontraproduktivní a naopak obtíže zhoršit.

Jak správně cvičit?

O nácvik správné techniky cvičení pánevního dna můžete požádat svého gynekologa nebo vyhledat fyzioterapeutku zabývající se touto problematikou. Pokud preferujete čistě domácí řešení problému, tak můžete použít  speciální pomůcky, které vám nejen ukážou, zda cvičíte správně, ale také s jakou intenzitou.

Jednou z možných pomůcek pro správné cvičení je vaginální balonek. Pokud jste s balonkem cvičila již před porodem, můžete jej použít i po porodu k rehabilitaci, změna je v tom, že se nesnažíte zvyšovat míru nafouknutí balonku a trénujete jen zatnutí svalových vláken pánevního dna.  Pro rehabilitaci pánevního dna a řešení inkontinence je možnost použití vaginálního konusu či balonku určeného právě k rehabilitaci. Při správném  zatnutí svalů pánevního dna se balonek vtáhne hlouběji do pochvy. Tak máme jasnou zpětnou vazbu, jestli je technika cvičení správná. 

 

Když se spojí příjemné s užitečným...

Velmi dobrou intimní pomůckou pro upevnění svalů pánevního dna jsou Venušiny kuličky. Ty mají veliký benefit v tom, že jejich užívání je velmi příjemné... A jak to funguje? Venušiny kuličky jsou dvě spojené kuličky uvnitř, kterých je další kulička. Pohyb menších kuliček uvnitř těch větších způsobují jemné vibrace, které stimulují poševní stěny a ano je to velmi vzrušující...zároveň však zapojujeme svaly pánevního dna, abychom kuličky udržely uvnitř...kuličky na obrázku níže  se vyrábějí dokonce ve třech variantách  od nejlehčích pro Venuše začátečnice až po ty těžké pro ženy s dokonale vytrénovanými svaly dna pánevního.

No a, že pevné pánevní dno je cesta k intenzivnějšímu prožitku partnerských intimností, to asi ani nemusím rozebírat. :-) 

Originální Venušiny kuličky od české designérky Anny Marešové.

Více místa v pochvě

Maminky také trápí pocit povolené pochvy. Nejvíce zřejmé je to při styku, kdy je najednou pro partnerův úd mnohem více místa. Je to logické. Podívejte se na průměr penisu a hlavičky. Nicméně i tento problém se většinou časem spraví. Nebojte ? Více o sexu po porodu zde.

Vytrvalost

Nečekejte, že po týdnu cvičení bude vše vyřešeno.  Rehabilitace pánevního dna je běh na dlouhou trať. Zlepšení čekejte nejdříve po měsíci cvičení. U některých žen to může trvat i déle. 

,,Mně se to netýká, budu rodit císařským řezem…´´

OMYL. Už jen samotné těhotenství zvyšuje riziko poporodní inkontinence, proto mají s únikem moči problémy i ženy, které rodily císařským řezem.

Když cvičení nepomůže

Ve většině případů cvičení problém efektivně vyřeší. V těch zbývajících několika procentech je potřeba řešit sestup a inkontinenci chirurgickou cestou. Stresová inkontinence se řeší podepřením močové trubice páskou. Sestup poševních stěn potom poševní plastikou.  Volba konkrétního typu operace spadá do odbornosti urogynekologa, který na základě vyšetření zvolí adekvátní operační postup.