Bariérové metody antikoncepce – to jsou ty, které jsou čistě nehormonální a mechanicky zabraňují tomu, aby se spermie dostaly do dělohy a tudy potom do vejcovodu k vajíčku.

Nejznámější variantou je ta pánská bariéra – tedy kondom. Dle mého názoru ideální pro teenagery, protože zabraňuje i přenosu pohlavních chorob. Nevýhodou je ta nutnost nasazení až při akci, což někdy může dost narušit atmosféru…

Alternativou je dámská bariérová ochrana – pesar. Přemýšlím, kdy jsem o pesaru slyšela poprvé a musím říct, že je to hoooodně dávno…myslím, že to bylo zhruba v té době, kdy jsem zjistila, že miminka se nekupují v obchodě. A přesně si vybavuji, že to bylo ve filmu Kdopak to mluví a padla tam věta ,,Vzala sis pesar že ano?´´. Tak tenkrát jsem vůbec netušila co to je…ale myslím, že mi to slovo evokovalo něco jako plastový hřeben na vlasy…no nic těsně vedle :-D Každopádně už tenkrát byl pesar za oceánem běžná věc. U nás bohužel stále trochu opomíjená metoda antikoncepce. 

 Pravda i pesar má své nevýhody, ale také má jednu obrovskou přednost – je absolutně nehormonální a nijak neovlivňuje menstruační cyklus ženy a jeho použití je tedy maximálně šetrné k našemu organismu. Pesar je v podstatě takový klobouček, který se zavede do pochvy a nasadí na děložní čípek. Tak je zabráněno prostupu spermií do dělohy. 

Oproti pánskému prezervativu se nemusí nasazovat v rámci akce a je možné ho mít zavedený i několik hodin dopředu. Úskalí může být v jeho správném zvedení, které vyžaduje trochu obratnosti a praxi. Po styku je potřeba počkat alespoň 6 hodin než jej vyjmete a ideální je jeho použití v kombinaci se spermicidním gelem – to je takový gel, který udělá v pochvě pro spermie nepříznivé prostředí a ty se pak nemůžou mrskat a rychleji své nežádoucí snahy vzdají. 

Pesar není na jedno použití a lze jej používat opakovaně a při správném použití dosahuje spolehlivosti hormonálních metod.

Takže pokud pátráte po nějaké šetrné nehormonální antikoncepci, která nebude mít negativní vliv na Vaše tělo, tak určitě zvažte použití pesaru.