Problémy s nepříjemným poševním výtokem potkají v průběhu života každou ženu. Bohužel mnoho žen trápí opakující se poševní záněty, které se po několika týdnech po přeléčení opět vracejí. 

V tomto článku si povíme, jak poznat a léčit bakteriální vaginozu.

Pochva má velmi důmyslný systém ochrany před před choroboplodnými mikroby. Jedná se o velmi kyselé prostředí, které v pochvě vytváří tvorbou kyseliny mléčné lactobacily.  Zjednodušeně to funguje tak, že hormony estrogeny aktivují přesun cukrů do buněk poševní sliznice, ty cukry připraví tak, aby s nimi mohly lactobacily pracovat.  Takto připravené cukry potom poševní lactobacily přemění v kyselinu mléčnou, která zajistí kyselé poševní prostředí.

Správné pH poševního prostředí by nemělo přesáhnout hodnotu 4,5.  Jestli je pH v pochvě dostatečně kyselé lze jednoduše zjistit indikačními papírky, které jsou základním vybavení každého gynekologa.

Pokud se alkalizuje poševní prostředí – tedy stává se méně kyselým – jedná se o patologický stav, kdy se snižuje počet laktobacilů a naopak se množí jiné, škodlivé bakterie. V popředí je kmen Gardnerella vaginalis. Tuto bakterii nacházíme v pochvě u mnoha žen. Problém nastává až při jejím přemnožení na úkor hodných lactobacilů. Dochází ke vzniku bakteriální vaginózy.

Bakteriální vaginóza se projeví vodnatým výtokem a nepříjemným zápachem po rybách. Většinou není doprovázená svěděním ani zarudnutím zevních rodidel (úporné svědění signalizuje poševní mykózu - více v článku o poševní mykoze).

Lékař tuto diagnózu stanový na základě vaginálního vyšetření v zrcadlech, určení poševního poševního pH a popřípadě doplní MOP (mikrobiální obraz poševní – nátěr poševního sekretu na sklíčko) nebo kultivační vyšetření.

Samoléčba bakteriální vaginózy.

Objednávací doba gynekologů je často týden a více, proto je dobré vědět, jak je možné začít se správnou léčbou. Pokud máte vodnatý výtok, který zapáchá, je na místě podpořit přirozenou poševní mikroflóru. K dispozici jsou volně prodejné preparáty obsahující kyselinu mléčnou, které pomůžou, aby se v pochvě opět rozmnožily lactobacily a redukovaly kmeny patologických bakterií.  V některých případech je tato samoléčba dostačující. Pokud problémy přetrvávají je na místě gynekologické vyšetření a léčba lokálními antibiotiky. U bakteriální vaginózy se jedná antibiotikum metronidazol. Po léčbě antibiotiky je důležité podpořit přirozené poševní prostředí preparáty s kyselinou mléčnou či probiotiky. 

POZOR Bakteriální vaginóza v těhotenství POZOR

Bakteriální vaginóza může být velmi nebezpečná pro těhotné ženy. Mnoho studií potvrdilo  souvislost bakteriální vaginózy s předčasným porodem. U těhotných žen, které trpěly bakteriální vaginozou již před těhotenstvím je výhodou preventivní aplikace preparátů s kyselinou mléčnou.