Jsou ženy, které porodem proplují doslova bez škrábnutí. Většina z nás se bohužel nevyhne drobné prasklině v pochvě nebo v oblasti hráze. Některé si odnášíme od porodu nástřih (je nás na můj vkus stále zbytečně moc...) a bohužel není výjimkou ani porod komplikovaný rozsáhlým poraněním rodidel zasahujícím až do konečníku.

Podrobnou klasifikaci a druhy poranění najdete zde.

Jak správně pečovat o porodní poranění?

Základem je pečlivé a časté omývání. V prvních dnech po porodu klidně i několikrát denně, ideálně po každém kojení. Stačí rychlé osprchování zevních rodidel vlažnou vodou bez mýdla.  Týden po porodu už lze začít používat jemná mýdla a čípky či masti pro lepší hojení.  Na trhu jsou k dispozici preparáty s obsahem kyseliny hyalurunové.

Vzduch léčí...

Důležité také je, aby se rána nezapařila a byla co nejvíce větraná...což jako ano, chápu, zrovna tyhle partie se větrají docela blbě :-( Dobré ventilaci spodku pomáhá prodyšné spodní prádlo ideálně bavlněné a porodnické vložky - ano jsou to nepříjemná prkna a člověk má pocit, že má mezi nohama strčenou celu matraci z dětské postýlky, ale věřte, že pro eliminaci vzniku infekce v ráně je to nezbytné...

Sedací koupele v dubové kůře.

Skvělá rada našich babiček. Sedací koupele v dubové kůře bych doporučila u větších poranění a také v případě, že se vše nehojí tak, jak má.  Dubová kůra umí dělat zázraky a pravidelnými sedacími koupelemi lze vyřešit často i velmi nehezké rozpadající se šití...

A jak na to? V lékárně si koupíte dubovou kůru, v hrnci uděláte odvar, do vany si napustíte cca 5 cm vody a vlijete odvar, poté si sednete a sedíte 10 -15 minut.