Klíšťata jsou zákeřné mršky bez špetky dobrých mravů a při honbě za krvavou hostinou se nevyhýbají ani těhotným ženám.

Ačkoliv mnoho žen trpí v těhotenství anemií (sníženým počtem červených krvinek) tak malá ztráta v podobě jednoho přisátí klíštěte je naprosto neškodná. Bohužel nám klíště může předat velmi nepříjemný a nebezpečný dáreček v podobě virů a bakterií.  Jedná se hlavně o bakterii způsobující lymeskou boreliózu a vir, který vyvolává klíšťovou encefalitidu. Obě tyto nemoci jsou velmi nebezpečné a v těhotenství mohou mít fatální následky.

Klíšťová encefalitida

Přenos z matky na plod zatím nebyl potvrzen. Vzhledem k průběhu onemocnění může být plod ohrožen celkovým stavem matky. Klíšťová encefalitida je virový zánět mozku. V některých případech se tělo s virem zvládne vypořádat velmi rychle a efektivně a infekce proběhne jen s příznaky běžné chřipky někdy doprovázené vysokými horečkami. Často však onemocnění pokračuje další fází, kdy dochází k zánětu mozku a mozkových obalů. Svalové křeče, ochrnutí až bezvědomí. Není výjimkou, že dojde k trvalému neurologickému poškození.  V těhotenství je proto tento stav pro matku velmi rizikový.

Cílená léčba není. Po cca 14ti dnech onemocnění zpravidla ustupuje.

 

Lymeská borelióza

Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění, u kterého již může dojít k přenosu z matky na plod. 

Onemocnění probíhá v několika stadiích. U poloviny nakažených se v první fázi onemocnění objeví typická červená skvrna v místě přisátí klíštěte. Projevem může být bolest kloubů a svalů a v poslední fázi i poruchy centrálního nervového systému.

U těhotných žen je nutno na toto onemocnění myslet a včas nasadit antibiotickou léčbu. Borelioza v těhotenství je bohužel zatížená vyšším výskytem vrozených vývojových vad plodu nebo potratů. Pokud je však léčba zahájena včas, jsou rizika minimální.

Prevence

Hlavní je snažit se s klíštětem vůbec nepotkat…Ale samozřejmě zavřít se na rok doma není úplně dobrý nápad.

Ale vyvarovat se chození v trávě na boso a nepiknikovat reálné je.

Pro přenos infekce je velmi zásadní doba, po kterou bylo klíště přisáté. Důležité je proto po příchodu z přírody zkontrolovat, zda někde klíště nemáte. Ideálně svléknout oblečení, dát si sprchu a požádat partnera ať vás skoukne :-D

Na klíšťovou encefalitidu existuje účinné očkování. V těhotenství však očkujeme zcela výjimečně.

Na Boreliozu očkování není a jediná prevence je nedostat klíště :-/

Co dělat pokud jste těhotná a měla jste klíště:

  • sledovat místo přisátí, objeví-li se začervenání, navštívit lékaře
  • objeví-li se příznaky chřipky (bolesti svalů, kloubů, teplota...), jít k lékaři
  • informovat svého gynekologa (nemusíte hned, stačí při plánované návštěvě)
  • máte-li velký strach, můžete poslat klíště na vyšetření
  • neběžet hned k lékaři, odběry krve je nutné dělat s časovým odstupem!!!!