Cítíte se unaveně, malátně a točí se vám hlava?

Možná trpíte chudokrevností.

 Chudokrevnost, odborně anémie, je nedostatek červených krvinek, které mají na starost transport kyslíku z plic do tkání a oxidu uhličitého zpět do plic. Jako pomyslné ručičky, kterými krvinky kyslík chytají slouží červené krevní barvivo hemoglobin, jehož hlavní složkou je železo.

V těhotenství velmi zásadně vzrůstají nároky na příjem železa. Krvinky maminky totiž musí zásobovat kyslíkem nejen tkáně matky, ale i předávat kyslík do placenty pro miminko v děloze. Zároveň se velké množství železa spotřebovává na tvorbu červených krvinek plodu. Tělo má zásoby železa velmi omezené a vstřebávání železa ze stravy je také značně nízké, proto se tomuto typu anemie říká sideropenická – tedy anemie z nedostatku železa.

Nejčastěji se projevuje až ve třetím trimestru, ale není výjimkou, že se nižší hladiny hemoglobinu objeví už v prvních těhotenských odběrech.

Jak se projevuje anemie v těhotenství?

Časné příznaky anemie si můžou maminky zaměnit s normálními projevy těhotenství. Únava a občasná malátnost totiž k těhotenství patří. Nicméně pokud se k těmto příznakům přidá ještě točení hlavy, zadýchávání či bušení srdce, tak je na místě vyhledat svého lékaře. 

 

Jak se vyšetřuje anemie?

Anemie se jednoduše a přesně určí na základě vyšetření krevního obrazu – tedy odběru krve.

Normální dolní hranice hladiny hemoglobinu je 120 g/l. U těhotných se dolní hranice posouvá dle WHO na 110 g/l.

Jak se léčí?

U lehkých a středně těžkých anemií je léčbou doplňování železa. Bohužel je vstřebávání železa ze stravy velmi omezené. Tabletky s železem většinou obsahují formu železa, která je tzv. nehemově vázaná – tedy je rostlinného původu. Tato forma železa je spojena s vyšším výskytem nežádoucích účinků, jako je nevolnost, zvracení či zácpa. Další nevýhodou je, že tato forma železa vytváří v trávicím traktu pevné ve vodě nerozpustné sloučeniny, které znemožňují vstřebávání. V této formě se proto z celkového množství železa vstřebá jen kolem 10%.

Efektivnější variantou jsou preparáty s železem živočišného původu (tedy bohužel nevhodné vegetariány). Výhodou však je, že takto vázané železo se vstřebá až z 50%. Nežádoucí účinky jsou velmi výjimečné.

U težkých anémií je na zvážení podání krevních derivátů. K čemuž však dochází velmi zřídka.

Jaká jsou rizika neléčené anémie?

Anemie přináší rizika pro plod i matku. U žen s anémií častěji dochází k potratům i předčasným porodům. Novorozenci mají nižší porodní váhu a porod může být celkově delší a rizikovější. Jelikož u porodu vždy dochází ke krevní ztrátě, musíme počítat s tím, že se anemie po porodu ještě více prohloubí, proto je důležité začít doplňovat železo již v těhotenství a to i při hraničních hodnotách hemoglobinu.

Sama mám z těhotenství velmi nepříjemnou zkušenost s anemií. Znáte to ,,kovářovic kobyla´´ :-( Ve 12. týdnu těhotenství jsem měla v krevním obrazu hraniční hodnotu hemoglobinu. Ale v nemocnici je spousta práce, ambulance, pacientky atd….takže jsem tak nějak zapomněla léčit sebe a neřešila jsem. Kolem dvacátého týdne jsem začala být velmi unavená, občas se mi zamotala hlava, ale chodila jsem na plno do práce, tak jsem to vše přisuzovala tomu. Nicméně jednoho dne jsem běžela po schodech z ambulance na lékařský pokoj. Pamatuji si jen, že jsem doběhla, nemohla jsem dýchat, v uších jsem slyšela hlasité bušení srdce a pak už jen tmu. Hemoglobin 80 g/l.  Dostala jsem vynadáno, zvolnila jsem a začala doplňovat železo a vše dopadlo dobře :-)

Takže rada na závěr:

Rozhodně anemii nepodceňujte a  pokud vám váš lékař doporučil doplňování železa v těhotenství, tak to neberte na lehkou váhu a poctivě užívejte preparáty s železem.