Jak je mým zvykem, musím na začátku opět poděkovat. Jsem šťastná, že se vám články líbí. Dneska se budu věnovat pohybům plodu.

V učebnicích porodnictví se toho píše mnoho (btw. většinu slavných knih o porodnictví napsali muži), ale ta realita… ten prožitek… to opravdu nejde popsat pokud to člověk nezažije. Na porodním sále jedné velké nejmenované pražské porodnice jsem si odsloužila mnoho a mnoho hodin na porodním sále a přivedla jsem na svět... no už docela dost miminek (do 500 jsem to ještě počítala :-) ). Ale až teď vlastně vím, na co se ptám, když řeknu „A pohyby cítíte?“

Na ultrazvuku jsou první pohyby vidět už od cca 7. t.t. To je ještě takové nekoordinované mrskání ze strany na stranu, ale později už je to opravdu vtipné, jak se tam ten drobek už od cca 9. týdne mele. Tohle byla moje droga, od 11. týdne jsem si dělala ultrazvuk přes břicho a špehovala Mišku snad obden. Sestřičky ze mě měly strašnou srandu a jelikož malý tam vždycky dělal neskutečné psí kusy, tak se vždycky chodily koukat a všichni jsme se pokaždé po ránu od srdce zasmály :-)  Jednou, a na to nikdy nezapomenu, mi v té děloze běhal jako křeček v takovém tom kolotoči… to jsem se málem počůrala smíchy (a že v tom těhotenství člověk nikdy nemá k počůrání daleko :-) ).

Co se týče vnímání pohybů plodu, tak se knižně udává, že prvorodičky cítí okolo 20. t.t., u vícerodiček je to okolo 18. týdne, ale to je opravdu velmi individuální. Já jsem třeba pohyby začala vnímat jako pohyby až asi tak 25. týdnu… a to ještě tak, že se mě ptala sestřička, jestli už teda cítím pohyby a já na to, že je to jako divný, ale ještě ne, ale trápí mě nadýmání… a ona na to… „No a jak to vaše nadýmání vypadá, paní doktorko?“ A já: „No tak nějak mě divně žbluňká v podbřišku…“ a ona záchvat smíchu… „No ale to jsou ty pohyby, paní doktorko…“ Aha, tak jo no :-)  A od té doby jsem cítila pohyby, o pár týdnů později už začal Míša boxovat a kopat a šťourat, a tak to už nešlo přehlídnout… 

Jinak pohyby mimča jsou hlavní způsob. jak může těhotná kontrolovat, zda je v pořádku. Pozor i miminka v děloze mají své zvyky a období dne, kdy jsou aktivní a kdy spinkají. Reagují na podráždění mechanické či zvukové. Cítit pohyby by měla těhotná alespoň 2x do hodiny a cíleně kontrolovat pohyby plodu cca 3x denně. Typicky jsou pohyby cítit víc večer než přes den… Obvykle to není tím, že by se dítě hýbalo víc večer, ale spíš proto, že je těhotná večer v klidu a víc se na to soustředí. Další věc je ta, že každé miminko je jiné, některá jsou víc a některá míň aktivní – to věřím, že nějaké vícenásobná maminka potvrdí v komentářích… Takže se nenechte vystresovat tím, že kamarádce přeskakuje celé břicho zleva doprava a vám se jen tu a tam decentně vyboulí na břiše nožička. Co je ale důvod k obezřetnosti je, když dříve aktivní břišní kickboxer začne být najednou klidný, nepohybuje se v době, kdy se dříve pohyboval atd… Tady bych rozhodně doporučovala zajet na kontrolu do porodnice... Pozor ale na období několika týdnů před porodem, to mimču už v děloze docela těsno a pohyby už nejsou tak intenzivní, respektive jsou na vnímání trošku jiné, a další věc, když už se tělo chystá na porod, tak jsou pohyby také méně cítit… Ale každopádně já radím jednoznačně jediné správné řešení a to: pokud necítím pohyby a mimčo nereaguje na podráždění – jedu!!!!

Osobně mám takový super zážitek. Míša byl extrémní děložní aktivista… břicho mi lítalo sem a tam. Kopal, boxoval, někdy si myslím, že i škrábal a byly chvíle kdy jsem si byla jistá, že mě kouše :-)  A právě v období, kdy byl nejaktivnější, se přítel rozhodl, že si uděláme doma takový filmový sci-fi maraton… A pustil mi všechny díly Vetřelce… Co se se mnou dělo v noci, nekomentuji…

Jinak jakmile cítíte pohyby, tak je vše takové jiné… Za prvé jste opravdu víc v klidu… A za druhé je to stvoření ve vás najednou tak nějak víc opravdové…

Tak a to je vše 

Další díl bude o nekonečných posledních týdnech před porodem a pak bude téma porodu bez cenzury… No a pak něco o tom, jak jsem se v 6tinedělí zamilovala :-)

Mějte se moc krásně a těším se na vaše komentáře :-)